„OGRODY BOGA”   NOC CRACOVIA SACRA”  SIERPIEŃ 2019

Już stało się tradycją uczestniczenie naszej „Grupy Lumen” w programie Noc Cracovia Sacra – Krakowskie Noce. W ramach programu zapraszamy na wystawę p.t.: „Ogrody Boga. Biblijne symbole roślinne w malarstwie sakralnym”. Wystawa prezentuje prace członków wspólnoty „Grupa Lumen” w dniach 14 sierpnia w godz. 17.00-22.00 oraz 15 sierpnia w godz. 12.00-22.00 w kaplicy akademickiej przy Bazylice NSPJ w Krakowie, ul. Kopernika 26.

Wystawa Madonn Papieskich „MATER ECCLESIAE”

CENTRUM Jana Pawła II „NIE LĘKAJCIE SIĘ”

W dniach 6-29.04.2018 r odbyła się wystawa p.t.: Mater Ecclesiae – Wystawa obrazów Madonn Papieskich z okazji 40-tej rocznicy wyboru Św. Jana Pawła II na papieża, w Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się”. Wystawa przedstawiała współcześnie namalowane kopie wizerunki cudownych obrazów madonn koronowanych na prawie papieskim przez św. Jana Pawła II na terenie Polski. Wystawa została zorganizowana przez artystów z „Grupy Lumen” działającej przy naszym stowarzyszeniu.
Jesteśmy pełni uznania dla jej twórców – wystawa cieszyła się dużą popularnością i szerokim odbiciem w mediach. Gratulacje i wyrazy uznania dla całej Grupy Lumen !!!

„PIĘKNO ODNALEZIONE”

W dniach 22.05-30.06.2018 miała miejsce wystawa malarstwa bizantyjskiego – ikon p.t.: „Piękno odnalezione” w pracowni ChSTSS Ecclesia przy ul. Kopernika 26 w Krakowie. Wystawa prezentowała współcześnie namalowane ikony przez męską część członków Grupy Lumen działającej przy Stowarzyszeniu. Gratulujemy wszystkim organizatorom i wystawiającym swoje prace udanej wystawy i życzymy pomyślności w dalszej pracy twórczej. Dziękujemy !!!

„IKONA – DIVINUM LUMEN” W GALERI U ATTAVANTICH W JAROSŁAWIU

Jarosław, wrzesień 2017

Zapraszamy na wystawę prac „Grupy Lumen” w Galerii Głównej u Attavantich w Jarosławiu, Rynek 5, p.t.: „Ikona – Divinum Lumen”.  Prezentowane są ikony i madonny gotyckie wykonane przez członków Grupy Lumen oraz uczestników warsztatów ikonopisania działających przy naszym stowarzyszeniu. Wystawa trwa do 10 września 2017 r. Zapraszamy do zwiedzania wystawy !!!

WYSTAWA MADONN PAPIESKICH W BAZYLICE NSPJ W KRAKOWIE

Kaplica Akademicka, 14/15 sierpnia 2017

„Madonny Papieskie – wspólne bogactwo kulturowe i religijne” Grupy Lumen zorganizowała wystawę w kaplicy akademickiej przy Bazylice NSPJ w Krakowie przy ul. Kopernika 26. Wystawa odbyła się w dniach 14/15 sierpnia 2017 r., w ramach Nocy Cracovia Sacra wchodzącej w skład projektu pn. „Krakowskie Noce 2017”.

WYSTAWA PRAC UCZESTNIKÓW WARSZTATÓW RYSUNKU ZA ROK 2016/2017

W galerii naszej pracowni odbył się 22 czerwca o godz. 18.00 wernisaż prac uczestników warsztatów rysunku organizowanych przy naszym Stowarzyszeniu za rok dydaktyczny 2016/2017. Wystawa czynna do 27 czerwca 2017 r.. Gratulujemy wszystkim uczestnikom warsztatów i zapraszamy do dalszej kontynuacji !!!

„MATER ECCLESIAE – MADONNY PAPIESKIE ZWIĄZANE ZE ŚW. JANEM PAWŁEM II”  W  POCYSTERSKIM ZESPOLE KLASZTORNO-PAŁACOWYM W RUDACH

RUDY , KWIECIEŃ/MAJ 2017

Wystawa p.t.: „Kopie madonn papieskich związanych ze św. Janem Pawłem II wykonanych przez członków krakowskiej Grupy Lumen”  w Pocysterskim Zespole Klasztorno-Pałacowym w Rudach. Wystawa miała miejsce w miesiącach kwiecień/ czerwca 2017 r.

„MATER ECCLESIAE” MUZEUM DOM RODZINNY OJCA ŚWIĘTEGO JANA PAWŁA II W WADOWICACH

WADOWICE, DOM JANA PAWŁA II 3.10.2016

Przy dużej frekwencji odbył się wernisaż wystawy „Mater Ecclesiae” kopii madonn papieskich związanych ze św. Janem, Pawłem II wykonanych przez członków grupy „Lumen” 3.10.2016 r. o godz. 18.00 w muzealnej sali teatralno-konferencyjnej, pl. Jana Pawła II 1 w Wadowicach. Gościnnie wystąpił chór „Allegria” z Krzeszowic pod dyrekcją Anny Gertner.

IKONA – DUCHOWE PIĘKNO

Jarosław – sierpień 2016, Galeria Rynek 6

Nasze ikony odbyły kolejną pielgrzymkę, lecz tym razem do Jarosławia. Kolejna wystawa ikon z naszej pracowni św. Łukasza oraz Grupy „Lumen” miała miejsce w „Galerii Rynek 6”. Wernisaż wystawy w dniu 21 sierpnia 2016 r. o godz. 17.30 został uświetniony występem chóru Anczischati z Gruzji. Chór kościoła Anczischati znany jest z interpretacji muzyki gruzińskiej, zarówno kościelnej jak i świeckiej. Chór koncertował
w Jarosławiu w ramach odbywającego się w tych dniach XXIV Festiwalu „Pieśń Naszych Korzeni”

Anczischati (ანჩისხატი) – cerkiew Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego, najstarsza świątynia w Tbilisi, datowana na VI wiek. Jej nazwa pochodzi od ikony-Obrazu Chrystusa Nie Ludzką Ręką Uczynionego „Anczischati” , przechowywanej niegdyś w jej murach. Zamknięta w czasie komunizmu, przywrócona do użytku w 1989 (wikipedia)

IKONA – PIEKNO, DOBRO, ŚWIĘTOŚĆ

Myślenice – styczeń 2016, Muzeum regionalne „Dom Grecki”

15 stycznia 2016 r. o godz. 18.00 w Muzeum Regionalnym w Myślenicach „Dom Grecki” odbył się wernisaż wystawy prezentującej ikony i „Piękne Madonny”, które powstały w minionym roku kalendarzowym 2015. Ikony napisali – namalowali członkowie „Grupy Lumen” prężnie działającej przy stowarzyszeniu Ecclesia. Wspólna praca i modlitwa wyrażona poprzez ikony i Piękne Madonny jest uwieńczeniem pracy ku dobru i pięknie, które manifestuje się w tych pięknych dziełach ku chwale Boga i dobra ludzi.

ATENY BIZANTYJSKIE

Kraków – grudzień 2015, Galeria Ecclesia

19 grudnia 2015 r. o godz. 18.00 odbył się wernisaż wystawy fotografii z pleneru w Grecji p.t.: „Ateny bizantyjskie”. Wystawa była pokłosiem pobytu w Atenach i okolicach w poszukiwaniu i doświadczeniu bizantyjskiej kultury i religijnej obecności chrześcijaństwa wyrażonej w licznych zabytkach i artefaktach sztuki bizantyjskiej i nie tylko.

IKONA WSPÓLNE BOGACTWO KULTUROWE I RELIGIJNE

 wystawa w ramach projektu: Noc Cracovia Sacra 2015, 15 sierpnia 2015

Bazylika Najświętszego Serca Pana Jezusa – Kaplica Akademicka. Dnia 15 sierpnia o godzinie 11.00 na otwarta została wystawa „IKONA wspólne bogactwo kulturowe i religijne”. Otwarcia wystawy wraz ze słowem wstępnym dokonał o. Zygfryda Kota SI.

WYSTAWA PRAC UCZESTNIKÓW WARSZTATÓW RYSUNKU

 Kraków, czerwiec 2015

W dniach 27.06.-15.07.2015 r. odbyła się w naszej „Galerii Ecclesia” wystawa prac uczestników warsztatów rysunku prowadzonych przez artystę plastyka mgr Ewę Gadnicką-Włodarczyk. Na wystawie prezentowane były prace wykonane  w ubiegłym już roku akademickim 2014/2015. Prace przedstawiały nie tylko kunszt i talenty uczestników warsztatów, ale również profesjonalizm i artyzm prowadzącej zajęcia.

IKONA ODKRYCIE WYSTAWA IKON MARII PILCH

Kraków listopad – grudzień 2014

18 listopada 2014 r. o godz. 18.00 odbył się wernisaż wystawy ikon, prezentującej dorobek artystyczny naszej koleżanki i członkini grupy „Lumen”, pani Marii Pilch. Gratulujemy pani Marii Pilch tak wielu wspaniałych i pięknych ikon !!! Wystawę w naszej galerii można było zwiedzać do 2 grudnia 2014 r.

POCZĄTEK I KONIEC 

W NAWIĄZANIU DO TRADYCJI MALARSTWA BIZANTYJSKIEGO

Kraków 28 październik- 14listopad 2014

28 października o godz. 18.00 odbył się wernisaż p. RENATY MIERZWIŃSKIEJ, artysty plastyka, Absolwentki Uniwersytetu Pedagogicznej im. Komisji Edukacji Narodowej wydział Sztuki w Krakowie p.t. ” Początek i koniec w nawiązaniu do tradycji malarstwa bizantyjskiego”. Prace są owocem wieloletniej fascynacji malarstwem bizantyjskim. Autorka od wielu lat maluje profesjonalnie ikony i twórczo budowała naszą pracownianą rzeczywistość przy naszym stowarzyszeniu. Wystawę będzie można zwiedzać do 14 listopada 2014 r. Serdecznie gratulujemy sukcesów

IKONA – SACRUM

Kraków październik-listopad 2014, Katolicki Dom Kultury im. A.S.Sapiehy

Dnia 26 października 2014 r. o godz. 19.00 odbył się wernisaż wystawy ikon p.t.: „Ikona – Sacrum” w Katolickim Domu Kultury im. A.S. Sapiehy w Krakowie przy ul. Bobrowskiego 6. Na wystawie były prezentowane przede wszystkim ikony „Grupy Lumen” oraz kilka z pracowni św. Łukasza działających przy naszym stowarzyszeniu. Wystawę można było oglądać do 11 listopada 2014 r.

WYSTAWA PRAC UCZESTNIKÓW WARSZTATÓW RYSUNKU (2013/2014)

Kraków, czerwiec 2014, Centrum Medialne WAM

W dniach 12-30 czerwca 2014 r. odbyła się wystawę prac uczestników „Warsztatów rysunku”. Prace wystawione były w galerii Ecclesia w siedzibie stowarzyszenia przy ul. Kopernika 26 w Krakowie. Wystawa ukazywała trud pracy i natchnienia artystycznego uczestników warsztatów rysunku oraz maestrię artystyczną i pedagogiczną prowadzącej warsztaty p. Ewy Gadnickiej Włodarczyk.

IKONA – GLORIA I CREDO

Kraków, grudzień 2013, Galeria Domu Norymberskiego

W dniach 9-20 grudnia 2013 r. miała miejsce wystawa podsumowującą rok działalności wystawienniczej Grupy „Lumen” oraz uczestników warsztatów malowania ikon w Galerii Domu Norymberskiego w Krakowie. Wystawa cieszyła sie dużym zainteresowaniem.
ZOBACZ: Informacje o wystawie na portalu DEON.PL

CREDO

 Katowice, październik 2013, Biblioteka Śląska

1 października 2013 r.odbył się wernisaż wystawy ikon Grupy „Lumen” p.t.: „Credo”, w gmachu Biblioteki Śląskiej w Katowicach. Wystawa przedstawiała zbiór ikon wykonanych przez członków Grupy „Lumen” na przestrzeni ostatnich lat działalności. Wystawę można było zwiedzać do 28 października 2013 r.

Wystawa Prac Uczestników Warsztatów
KALIGRAFII I ILUMINACJI

Kraków, październik 2013, Centrum Medialne WAM

W październiku 2013 wystawiane były prace będące efektem całorocznej pracy uczestników warsztatów kaligrafii i illuminacji pod opieką pani Barbary Bodziony

IKONA – Przestrzeń Świętości

 Katowice, kwiecień 2013, Muzeum Archidiecezjalne

11 kwietnia 2013 r. (czwartek) o godz. 17.00 odbył się wernisaż wystawy „Ikona- Przestrzeń Świętości” w Muzeum Archidiecezjalnym w Katowicach zorganizowana przez Grupę Lumen. Na wystawie były wystawione ikony wykonane przez członków Grupy Lumen o tematyce chrystologicznej. Wystawa trwała do 3 maja 2013 r.

ORIENTALE LUMEN

 Kraków, lipiec 2012, Krypta U Pijarów przy ul.Pijarskiej 2

Wystawa prezentowała ikony namalowane – napisane przez uczestników warsztatów ikonopisania oraz krakowską grupę malarzy ikon w ramach działalności Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Twórców Sztuki Sakralnej „Ecclesia”.Prezentowana wystawa to efektem fascynacji ikoną. Jest to już trzecia wspólna wystawa grupy wywodzącej się z warsztatów ikonopisania przy Chrześcijańskim Stowarzyszeniu Twórców Sztuki Sakralnej „Ecclesia”. Malowanie ikon jest dla nas formą modlitwy, spotkania z Bogiem. Naszym celem jest tworzenie sztuki sakralnej, pogłębianie życia religijnego przez comiesięczne spotkania na wspólnej modlitwie i Eucharystii.”W ten sposób wzrok, przemieniony stopniowo przez obecność Chrystusa uczy się odrywać od tego, co zewnętrzne, od zamętu zmysłów, czyli od wszystkiego, co odbiera człowiekowi ową lekkość, otwierającą go na działanie Ducha” (ORIENTALE LUMEN Jan Paweł II)

IMIĘ BOŻE WYPISANE KOLORAMI

 Krzeszowice, luty 2012, Galeria Pałacu Vauxhall

3 lutego 2012 w Galerii Pałacu Vauxhall przy ul. dr Walkowskiego 1 , Krzeszowice odbył się wernisaż wystawy Ikon „Imię Boże Wypisane kolorami”. Prezentowane ikony wykonane zostały przez członków Grupy Krakowskiej oraz pozostałych uczestników Studium Malowania Ikon. Wystawa wzbudziła duże zainteresowanie i frekwencja pomimo mrozu dopisała. Ikony znalazły godne miejsce prezentacji w przestronnej sali wystawowej Pałacu. Wystawę otwarła kierownik Galerii w Pałacu Vauxhall Pani Anna Miga oraz Pani Wioletta Motaska z naszego Stowarzyszenia. Wernisaż uświetnił koncert hymnów i kolęd Greko-Katolickich w wykonaniu członków chóru Parafii Greko-Katolickiej św. Norberta w Krakowie przy u. Wiślnej. Duże wrażenie sprawia przejście przez symboliczny ikonostas do przestrzeni sacrum. Prezentowane w gablotach materiały konieczne do tworzenia ikon unaoczniają zwiedzającym, że sztuka ikonopisania to wcale niełatwe zajęcie. Po obejrzeniu pięknych Madonn gotyckich wchodzimy do dużej sali z ikonami. Nasz wzrok przykuwa olbrzymia ikona Bożego Narodzenia (2 x 3 m), przed którą zapalone są świece ofiarne. Ciekawie rozmieszczone ikony w gustownie zaaranżowanej sali zachęcają do kontemplacji „materii przenikniętej łaską”, jak o ikonie pisał Jan Damasceński. Jesteśmy wdzięczni Oldze Mosur za wysiłek włożony w profesjonalne przygotowanie wystawy i zachęcamy wszystkich do jej zwiedzenia. Wystawa czynna była do 2 marca 2012.

IKONY MARYJNE

Kraków, listopad-grudzień 2011, Krużganki Bazyliki O.O.Franciszkanów

W dniach 26.11.2011do 11.12.2011 w krużgankach bazyliki oo. Franciszkanów miała miejsce pierwsza wystawa ikon namalowanych przez członków Grupy Krakowskiej (24 prace). Tematem przewodnim były ikony maryjne. Otwarcia wystawy dokonał przeor Franciszkanów wraz z o. Zygfrydem Kotem. Przybyła liczna grupa zwiedzających i zaproszonych gości. W niewielkiej kaplicy wystawowej zrobiło się tłoczno i gwarno. Atmosfera była pełna ciepła i wiary w to, że obcowanie z ikoną przyczyni się do lepszego przeżycia Adwentu. Prace przedstawiały duchowość maryjną zawartą w ikonografii bizantyjskiej. Owocem wystawy był artykuł w 52. numerze tygodnika ”Źródło” napisany przez panią redaktor Bożenę Weber pt. Ikona Bożonarodzeniowa. Natomiast z prac biorących udział w wystawie został wydany Kalendarz na 2012 rok. Dochód ze sprzedaży Kalendarza wspomaga działalność ChSTSS Ecclesia.

WYSTAWA PRAC FUNDACJI SZTUKI OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

Kraków, 7-26 listopada 2011

Sztuka Sakralna z kolekcji Fundacji Sztuki Osób Niepełnosprawnych – wystawa prezentowana w dniach 7-26 listopada 2011 roku. Wszystkie zaprezentowane prace związane były z tematem religijnym. Różnorodność zastosowanych technik jak i szeroka gama tematyczna w wyeksponowanych pracach dostarczyła odbiorcom wielu wrażeń. Fundacja Sztuki Osób Niepełnosprawnych powstała w 1991 roku. Wśród zadań, jakie sobie na początek postawiła, było poszukiwanie talentów plastycznych i promowanie twórców bez względu na rodzaj schorzenia i wynikającej stąd niesprawności, także dzieci i młodzież. Obecnie Fundacja ukierunkowała się na działania związane z promocją, art-terapią edukacja, informację i współpracę. Bardzo serdecznie dziękujemy pani Prezes Fundacji Helenie Maślany za możliwość eksponowania prac osób zrzeszonych w Fundacji Sztuki Osób Niepełnosprawnych. Świetności wernisażowi dodał spektakl teatru „Stańczyk” pt.: Franciszek i Klara. Serdecznie dziękujemy pani Sławie Bednarczyk za wkład w owe przedsięwzięcie.

 

WYSTAWA PRAC FUNDACJI Im. BRATA ALBERTA

Kraków, 10-28 października 2011

Dzięki życzliwości wielu osób i instytucji, nasi Podopieczni mogą czuć się pełnosprawnymi uczestnikami życia społecznego, mogą realizować zainteresowania i pasje artystyczne oraz prezentować swoje zdolności i talenty. (Arkadiusz Tomasiak) Dziękujemy, że mogliśmy przyczynić się do powyższych słów goszcząc w Pracowni naszego Stowarzyszenia prace plastyczne podopiecznych Świetlicy Terapeutycznej z Fundacji im. Brata Alberta w Radwanowicach, prezentowane w dniach od 10 do 28 października 2011 roku. Wystawione prace plastyczne wykonane zostały samodzielnie przez dzieci i młodzież niepełnosprawną intelektualnie. Cel wystawy to edukacja młodzieży poprzez sztukę i nawiązanie wzajemnego dialogu z uczniami szkół Powiatu Krakowskiego. Wystawa ta wniosła w naszą działalność jak i osób przybyłych na wernisaż świadomość ogromnego potencjału osób niepełnosprawnych z upośledzeniem intelektualnym.

IKONA –ŚWIĘTA PRZESTRZEŃ

Koszyce, wrzesień 2010,   Muzeum Ziemi Koszyckiej

26 września 2010 r. odbył się wernisaż wystawy ikon Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Twórców Sztuki Sakralnej „Ecclesia” w Muzeum Ziemi Koszyckiej im. Stanisława Boducha w Koszycach p.t.: „Ikona – Święta Przestrzeń.

Wystawę można było zwiedzać do 30 października 2010 r.

„IKONA – Święta Przestrzeń”Tyniec, sierpień 2010, Opactwo Benedyktynów

 

Chrześcijańskie Stowarzyszenie Twórców Sztuki Sakralnej „Ecclesia” wraz z Opactwem Benedyktynów w Tyńcu i Benedyktyńskim Instytutem Kultury Chronić dobro zorganizowało wystawę ikon „Ikona – Święta Przestrzeń”.Wystawę można było zwiedzać do 30 października 2010 r.

„Ikonkiállitás – A szent tér”Veszprem, maj 2010,

Muzeum Budownictwa

 W maju 2010 r. Chrześcijańskie Stowarzyszenie Twórców Sztuki Sakralnej „Ecclesia” wraz z Muzeum Budownictwa w Veszprem zorganizowało wystawę ikon „Ikonkiállítás – A szent tér”

„IKONA –W Oczekiwaniu Na Pełnię”

 Kraków, maj 2010, Centrum Medialne WAM

 W maju 2010 r.Chrześcijańskie Stowarzyszenie Twórców Sztuki Sakralnej „Ecclesia” wraz z Grupą Vigilans zorganizowało wystawę ikon „Ikona – w oczekiwaniu na pełnię”. Wystawa odbyła się w Centrum Medialnym WAM.

 

IKONA – Święta Przestrzeń”

Kraków, marzec 2010, Uniwersytet Pedagogiczny – Biblioteka Główna, ul.Podchorążych

Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN w Krakowie – Biblioteka Główna oraz Chrześcijańskie Stowarzyszenie Twórców Sztuki Sakralnej “Ecclesia”

 

„IKONA – Święta Przestrzeń” OPATRZNOŚĆ

Kraków, 17-30 lipca 2009

OPATRZNOŚĆ – to tytuł wystawy prezentowanej w naszej pracowni w dniach 17-30 lipca 2009 r. przez podopiecznych Fundacji im. Brata Alberta z Radwanowic. Opatrznością otaczały nas Anioły, które wiodły prym na tej ekspozycji. Artyści zaprezentowali różne techniki – ołówek, oleje, kredki, prace bardzo barwne i monochromatyczne. Cieszymy się że mogliśmy uczestniczyć w magicznym świecie Aniołów widzianych oczami podopiecznych Fundacji Brata Alberta.

 

IKONA – Okno Na Wieczność

Zakopane, lipiec-sierpień 2006 Miejska Galeria im.Hr.Zamoyskiego

Wystawa miała miejsce w Miejskiej Galerii im. Władysława Hr. Zamoyskiego w Zakopanem w dniach od 1 lipca do 6 sierpnia 2006 r.

 

 

IKONA – OKNO NA WIECZNOŚĆ”

Zubrzyca Górna, lipiec-wrzesień 2005, Orawski Park Etnograficzny

Wystawa miała miejsce w Muzeum Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej w dniach: 21 lipca do 21 września 2005 r.

 

Sacrum i Ikona”

Mielec, 20-23 września 2001

Wystawa miała miejsce w Kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Mielcu w dniach: 20 do 23września 2005 r.